Rize Kavurması

Rize Kavurması Merhaba sayın okurlar, Sizlere Rize ve çevre bölgelerin,Yaz Aylarında Hazırlanıp , Kış aylarında tüketmek için yapılan,Enfes ötesi damak tadı olan, Rize Kavurmasını Anlatacağım.

Rize Kavurması

Merhaba sayın okurlar, Sizlere  Rize ve çevre bölgelerin,Yaz Aylarında Hazırlanıp , Kış aylarında tüketmek için yapılan,Enfes ötesi damak tadı olan, Rize Kavurmasını Anlatacağım.

Rize Kavurması,Tarihçesi 

Aslında, tarihçesine geçmeden önce,bir konuyu açıklığa kavuşturmamıza  yarar var.

Rize kavurması dediğimiz, Bazı ülkelerin kültürlerinde eti saklama yöntemlerine bağlı olarak ,Pişirme teknikleri ve  Hammadde,baharat vs,farklılık göstermektedir.

Araştırmama nereden başlamam konusunda rize'de biraz bilgi paylaşımı yaptıktan sonra,hala hazırda olan ve 6 adet kavurma fabrikası bulunan, Rize'nin Veliköy Köyüne gitmeye karar verdim,

Rize kavurma fabrikalarını dolaşarak rize kavurması imal eden ,firma sahiplerinden geniş kapsamlı bilgiler aldım ve ortak bilgiyi sizinle paylaşıyorum.   

Rize de 1900 yılların Başlarında , Yörük olarak gelen göçebe halkların hayvancılıkla uğraşması ve kışın tüketmek için hazırladığı bir karışım ile rize kavurması ortaya çıkmıştır.

Hasta ,Yaralı ve ya ihtiyaç için kesip imal ettiği,bir nevi bildiğimiz çoban kavurmaya benzeyen tarzda pişirilip,daha sonra tüketmek için metal kap içerisine hava almayacak şekilde kapatılan ve bu şekilde uzun müddet bozulmadan durabilen bir gıda maddesi ortaya çıktı.

 

 

 

1927  yıllarda Ticaretine başlanan bu enfes ötesi tat şimdilerin sofranızda.

Rize de bu işi yapan köklü firma sahiplerinden aldığımız bilgiler doğrultusunda,Ardahan ve Kars yörelerinde yaz aylarında büyük ve küçük baş hayvanları alıp,yaylada besi yaparak kış başlarında imal ederek ,Rize-Çayeli-Merkez Pazarlarında satarak Ticaretini yaparlardı,daha sonraları Rize Veliköy köyünde fabrika düzenine geçen bu işletme sahipleri,hala bu şekilde faaliyetini sürdürmektedir.

 

Rize Kavurması Firmaları.

1-Rİ-KARET-KOPUZ GIDA LTD ŞTİ

2-PINARBAŞI KAVURMA

3-TEMEL KAVURMA

4-VELİKÖY KAVURMA

5-KAYNAK KAVURMA

6-RİKAV KAVURMA

 

RİZE KAVURMASI YAPILIŞI

Gereken Malzemeler.

1.Bakır Tava  veya Tencere

2.Odundan yanan bir ateş veya ocak

3.Kalın Kaya Tuzu

4.Hayvanın Kendi İç Yağı Eritilmiş

Etler büyük küp şeklinde doğranır,kendi iç yağı ince kıyım doğranır,veya makinede çekilir,İç yağı tavaya konur tam manası ile pişirilir,ve sonra ,hazırlamış olduğunuz etler konur,etin suyu çekildiği zaman tuz eklenir,iki veya üç saat etin suyu tamamen kaybolana kadar pişirilir ve soğuduktan sonra hava almayacak metal kap veya kılıflara doldurulur.

NEREDEN SATIN ALABİLİRİM..?

Rize nin en eski ve ilk kavurma üreticisi olarak size Ri-Kar Et Kopuz Gıda Ltd Şti önermekteyim,

Rize merkez ve Rize Çayeli  olmak üzere iki adet Rize kavurması ,satış mağazası bulunan  ve ayrıca firmanın, www.rikaret.com.tr adlı e-ticaret Web sitesinden  Kredi karı-Havale-Posta Çeki- kapıda ödeme imkanı ile gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirsiniz.

SAKLAMA KOŞULLARI

Rize kavurması  buzdolabında hava almayacak şekilde bir yıl durabilmekte,açıldığında üç ay içerisinde tüketilmelidir.